Dodatkowe zabezpieczenie dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu
W jednym z wariantów postępowania o zatwierdzenie układu dłużnikowi przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem umów kluczowych dla działalności przedsiębiorstwa. To, jak szybko będzie mógł z niej skorzystać, w dużej mierze zależy od jego aktywności.
Dłużnik może zainicjować postępowanie o zatwierdzenie układu:
∑ podpisując w tym celu umowę z wybranym doradcą restrukturyzacyjnym, który pełnić będzie odtąd rolę nadzorcy układu, oraz
∑ dokonując wyboru dnia układowego, dzielącego wierzytelności na objęte (powstałe przed dniem układowym) i nieobjęte (powstałe w dniu układowym lub później) układem.
Następnie postępowanie o zatwierdzenie układu toczyć się może w jednym z dwóch wariantów – z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego lub bez dokonywania takiego obwieszczenia. Wybór pierwszej opcji pozwala na objęcie przedsiębiorstwa prowadzonego przez dłużnika szeroko zakreśloną ochroną, na którą, obok wartościowej ochrony przed egzekucją, składa się m.in. zakaz wypowiadania tych umów, które mają podstawowe znaczenie dla prowadzonej działalności gospodarczej. Jako że także w wersji z dokonaniem wspomnianego obwieszczenia postępowanie o zatwierdzenie układu toczy się w zasadniczej mierze bez udziału sądu, dodatkowe przyznanie dłużnikowi efektywnie skonstruowanego parasola ochronnego musiało zaowocować gwałtownym wzrostem popularności omawianej procedury. W efekcie postępowanie o zatwierdzenie układu w tej postaci (określane nierzadko mianem PZU 2.0) dzierży obecnie status najpopularniejszego postępowania restrukturyzacyjnego. Bliższe scharakteryzowanie przyznawanej dłużnikowi ochrony przed wypowiadaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta